| Design | Cast iron |
| Degree of protection | IP 55 |
| Bearings DE/NDE | 6317 C3 |
| Lubrication grease | low & high temperature grease |
| Regreasing device horizontal | 1.000 hours |
| Regreasing device vertical | 1.000 hours |
| Grease Quantity | 50 gr |
| Cooling | IC 411 |
| Vibration Level | A (normal) |
| Noise Lpa db(A) | 71 |
| Voltage | 400V - 50Hz |
| Connection | Δ/Y 400/690V |
| Duty type | S1 |
| Thermal protection | na |
| Insulation class | F |
| Direction of rotation | bidirectional |
| Ambient temperature | -20°C / +40 °C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |

| IM | P | N | M | T | S | D | E | F | GD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B5 | 660 | 550 | 600 | 6 | 24 | 65 | 140 | 18 | 58 |

| IM | H | A | B | C | K | AD | HD | AC | L | AA | D/DA | E/EA | F | GD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B3 | 315 | 508 | 406 | 216 | 28 | 837 | 522 | 620 | 1158 | 628 | 65 | 140 | 18 | 58 |



Lafert S.p.A.
Via J.F. Kennedy 43
30027 San Donà di Piave
Venice - Italy