| Design | Cast iron |
| Degree of protection | IP 55 |
| Bearings DE/NDE | 6311 C3 |
| Lubrication grease | low & high temperature grease |
| Regreasing device horizontal | 6.500 hours |
| Regreasing device vertical | 6.500 hours |
| Grease Quantity | 20 gr |
| Cooling | IC 411 |
| Vibration Level | A (normal) |
| Noise Lpa db(A) | 62 |
| Voltage | 400V - 50Hz |
| Connection | Δ/Y 400/690V |
| Duty type | S1 |
| Thermal protection | na |
| Insulation class | F |
| Direction of rotation | bidirectional |
| Ambient temperature | -20°C / +40 °C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |



Lafert S.p.A.
Via J.F. Kennedy 43
30027 San Donà di Piave
Venice - Italy