| Design | Cast iron |
| Degree of protection | IP 55 |
| Bearings DE/NDE | 6312 C3 |
| Lubrication grease | low & high temperature grease |
| Regreasing device horizontal | 4.600 hours |
| Regreasing device vertical | 4.600 hours |
| Grease Quantity | 25 gr |
| Cooling | IC 411 |
| Vibration Level | A (normal) |
| Noise Lpa db(A) | 68 |
| Voltage | 400V - 50Hz |
| Connection | Δ/Y 400/690V |
| Duty type | S1 |
| Thermal protection | na |
| Insulation class | F |
| Direction of rotation | bidirectional |
| Ambient temperature | -20°C / +40 °C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |


